Index Exportu – bezbřehý optimismus nebo světlo na konci tunelu?

V listopadu výkonost českého exportu opět překonala očekávání. I předstihové ukazatele, navzdory druhé a později i třetí vlně šíření nového koronaviru, společně jedním hlasem hovoří o oživení českého průmyslu a exportu. Dle indexu nákupních manažerů růst zakázek dosáhl nejvyššího tempa od února 2018.

Podle odhadu Indexu Exportu by tempo růstu českého exportu mělo v prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhnout dokonce čtyřletého maxima, tzn. nejvyššího tempa od roku 2017!

Skutečnost může být ale skromnější a může se z mnoha důvodů od očekávání lišit,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a pokračuje: „Zaprvé, část průzkumu, jak u indexu nákupních manažerů, tak Indexu Exportu, se prováděla ještě před zpřísněním restriktivních opatření nejen v Česku, ale i v dalších zemích. Zadruhé, střemhlavý propad exportu na jaře loňského roku snížil natolik srovnávací základnu, že nebude těžké zaznamenat solidní meziroční přírůstek. Měsíční hodnoty exportu se sice vrátí na předkovidové úrovně, ale výrazně je nepřekročí. I přes výrazné oživení ke konci roku výkonnost českého exportu v roce 2020 bude o několik stovek miliard korun zaostávat za výsledky z posledních tří let. COVID-19 se nejen ze statistik, ale i z naší paměti jen tak nevytratí.“

„Významně mohou s kartami našeho zahraničního obchodu zamíchat ještě dva faktory, které průmysl nemůže ovlivnit. Jedná se o potenciální zpřísnění přeshraničního režimu zejména na hranicích s Polskem a se Slovenskem, což může mít vliv na zajištění dostatečného množství pracovních sil zejména na severu a východě naší republiky a doba trvání „lockdownu“ školství, což negativně ovlivňuje počet pracovních sil v celém Česku“, dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Prezentace, Otto Daněk

Graf průzkumu