Vynikající září: opět rozjetý automobilový průmysl a méně dovezené levnější ropy a zemního plynu – komentář Otto Daňka, místopředsedy AE

Mladé Buky, 6. 11. 2020 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v září bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 34,4 mld Kč, což je o 14,4 mld. Kč lepší výsledek než loni, a jedná se o druhý nejlepší výsledek letošního roku. Oproti stejnému období v loňském roce vzrostl vývoz o 2,2 % na 334,4, mld. Kč, dovoz naopak klesl a to o 2,3 % na 300 mld. Kč.

Čísla zahraničního obchodu za září jsou ještě na velmi pozitivní vlně ekonomického oživení napříč průmyslovými odvětvími. Výrazně to je vidět v klíčovém automobilovém průmyslu, kde se zvýšily prodeje a registrace nových automobilů. Přebytek bilance motorových vozidel byl meziročně vyšší o 6,1 mld. Kč. Na tom se velmi výrazně podepsal vyšší vývoz a to o 4,9 mld. Kč. Pozitivně na bilanci působila z druhé strany nižší cena ropy a zemního plynu a jejich nižší dovoz a také celkově menší investiční aktivita. Tyto faktory mimo jiné zpomalily import. Exportérům navíc do karet začala hrát v září oslabující koruna. To vše se podepsalo dokonce pod druhý nejvyšší přebytek bilance zahraničního obchodu (dle sezóně neočištěných dat) od roku 2005.

Celý komentář si můžete přečíst ZDE