Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

V únoru se exportu opět dařilo, bilanci sráží vyšší dovoz

Mladé Buky, 6. 4. 2017 – Podle dnes zveřejněných čísel skončila v únoru bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 17,9 mld. Kč., což představuje meziročně pokles o 2,0 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o 0,4 % (na 281,2 mld. Kč), dovoz rostl výrazněji a to o 1,2 % (na 263,3 mld. Kč).

Již tradiční tahoun českého exportu, kterým jsou automobily, meziročně mírně v únoru poklesl o 0,7 mld. Kč. Celkově se ale českým exportérům na zahraničních trzích, především v rámci EU, daří a zvyšují objem vyvezeného zboží. Za první dva měsíce letošního roku je to o 5,1 %. Na bilanci má ale negativní vliv stoupající cena ropy, která tlačí objem dovozu výš. V porovnání se začátkem loňského roku stoupl celkově dovoz o 6,0 %.

Očekáváme, že i další měsíce přinesou oproti minulému období zvýšenou poptávku, ale protože dny intervenčního režimu, jak se zdá, jsou definitivně sečteny, tržby za export budou klesat. Na druhé straně sílící koruna by mohla částečně eliminovat rostoucí cenu ropy, ale protože česká ekonomika je proexportně orientovaná, zcela jistě se celkový dopad ukončení intervencí ČNB negativně promítne nejen do výsledků exportérů, ale i do bilance ZO a tedy i do HDP ČR.

Otto Daněk, místopředseda AE

 


Nahoru