V prvním pololetí přebytek pod 100 mld. Kč

Mladé Buky, 7. 8. 2018 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v červnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 15,8 mld. Kč, což představuje meziroční pokles o 3,5 mld. Kč (tj. -18,1%). Vývoz meziročně stoupl o 0,8 % (na 315,0 mld. Kč), dovoz stoupl výrazněji, o celá 2 % (na 299,2 Kč).

Červen lze z pohledu exportu hodnotit relativně jako úspěšný, neboť se podařil zvýšit objem vyvezeného zboží, i když měl tento měsíc oproti loňskému roku o jeden pracovní den méně. Snížilo se také kladné saldo u motorových vozidel. Je velmi pravděpodobné, že automobilový průmysl, který je tradičním tahounem českého exportu, již dosáhl svého maxima a další eventuální růst bude možný jen za mimořádných okolností. Výroba aut sice ještě v červnu rostla, ale již jen o 2 % a s ohledem na kapacitní limity v autoprůmyslu, již těžko můžeme očekávat další výraznější růst produkce v tomto sektoru.

Proti lepším číslům obchodní bilance působí již tradičně vyšší dovozy. Například v obchodu s rafinovanými ropnými produkty došlo k prohloubení deficitu bilance o 2,3 mld. Kč. Navíc se nezdá, že by cena ropy měla klesat. Naopak, vzhledem k znovuzavedení sankcí na Írán, se cena může šplhat vzhůru.

V letních měsících může exportérům pomoci ještě slabší koruna, která se ale po dalším zvýšení úrokových sazeb ČNB v srpnu pravděpodobně vydá na posilující trajektorii.

V prvním pololetí dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 98,5 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 14,8 mld. Kč. Od začátku roku se meziročně snížil vývoz o 0,1 %, zatímco dovoz vzrostl o 0,8%. I vzhledem k očekávanému posilování koruny, zdražování ropy na světových trzích, nedostatku pracovníků na trhu práce nelze očekávat, že by export letos mohl překonat loňské rekordy.

Ještě pro doplnění: Přeshraniční vývoz dosáhl hodnoty 2,1 bil. Kč, což je o 0,2 % více, než za stejné období loňského roku. Dovoz však rostl o 1,4 % a dosáhl hodnoty 1,9 bil. Kč. Bilance v přeshraničním pojetí dosáhla téměř 225 mld. Kč a je tak oproti loňskému roku horší o 9,2 %. Ani zde nelze očekávat, že export i bilance pokoří loňské výsledky.

Druhá polovina roku bude pro český vývoz velkou výzvou.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů