Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Tisková zpráva: EGAP v roce 2017 vymohl historicky nejvyšší částku

Praha, 26. 2. 2018

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) loni vymohla přes 2 miliardy korun. Mimořádného výsledku se podařilo dosáhnout především díky dlouhodobému systematickému jednání s dlužníky, správnému načasování vymáhacích aktivit, případně uplatněním sjednaného zajištění se zahraničními úvěrovými pojišťovnami. Jde o rekord v historii společnosti a ve srovnání s rokem 2016 jde o 12% nárůst.

„V posledních letech se nám daří získávat finanční prostředky z pojistných událostí, které jsme vypláceli v letech 2011 až 2016. Loňský rok se nám v oblasti vymáhání mimořádně povedl a pozitivní vývoj by měl vydržet i v roce 2018,“ uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

To naznačuje i úspěšné vyřešení pohledávky v Polsku, kde pojišťovna hned na počátku letošního roku získala zpět přibližně čtvrt miliardy korun. EGAP tak uspěl ve španělském bankrotu, který v roce 2015 vyhlásil jeden z největších evropských energetických konglomerátů – španělská Abengoa. EGAP se prostřednictvím Abengoa podílel na pojištění úvěru financujícího dodávku významného českého výrobce turbín pro polskou paroplynovou elektrárnu Stalowa Wola. Expozice EGAPem pojištěné banky v okamžiku defaultu činila zhruba 10 milionů EUR. EGAP nyní především díky dobře nastaveným zástavám a spolupráci s bankou vyřešil svou pohledávku z příslušného exportního případu s návratností dosahující téměř 90 %. Získané prostředky byly připsány na účet EGAP před týdnem.

Z celkově vymožených 2,06 miliardy korun v roce 2017 připadlo 1,6 miliardy na pohledávky z již vyplacených pojistných událostí. Zbývajících 460 milionů korun vymohl EGAP ve spolupráci s pojištěnými klienty, a to ještě před výplatou pojistek. „Zabránili jsme tak potenciálním škodám za téměř půl miliardy korun,“ upozorňuje Jan Procházka.

Nejvíce vymožených pohledávek – za téměř 900 milionů korun, připadlo na Rusko, následovala Ukrajina (265 mil. Kč), Írán (194 mil. Kč) a dalších 13 zemí. EGAP se podařilo získat zpět finanční prostředky z celkem 46 jednotlivých případů.

V loňském roce EGAP pokračoval v intenzivním řešení obchodního případu Adularya. Kvůli přetrvávající platební neschopnosti dlužníka a stavu projektu se tento obchodní případ ocitl mezi pojistnými událostmi.

Josef Jirkal, tiskový mluvčí EGAP


Nahoru