Státní pojišťovna EGAP má našlápnuto na rekord, od dlužníků vymohla již 932 milionů. Splácí i Kuba

  • Svůj dluh začala splácet například Kuba nebo Írán.
  • EGAPu se navíc podařilo vyjednat s ukrajinskou firmou, která dluží 730 milionů korun, nový splátkový kalendář. První splátka už dorazila.
  • Největším rizikem je dnes pro pojišťovnu problémová turecká elektrárna Adularya.

Exportní pojišťovně EGAP se v letošním roce daří vymáhat staré dluhy ze zkrachovalých projektů. Jen do začátku září to bylo 932 milionů korun. Dalším škodám téměř za půl miliardy korun se podle mluvčí pojišťovny Hany Hikelové podařilo zabránit. Loni EGAP od dlužníků vybral zhruba 1,2 miliardy korun.

„Ve vymáhání je EGAP v posledních letech výrazně aktivnější, tým workoutu byl více než z poloviny obměněn a jeho role v pojišťovně je postavena na stejnou úroveň jako útvary obchodu a risku. Naše vymáhání pohledávek je efektivnější a důslednější,“ říká Hikelová. Zhruba 200 milionů korun vrátila Česku například Íránská centrální banka, svůj dluh začala splácet i Kuba, vymáhat se daří i na Ukrajině nebo v Rusku.

 

Právě zaměření se na lepší vymáhání dluhů avizoval již v květnu šéf EGAP Jan Procházka. „Pro mě je dnes číslo, kolik toho vymůžeme, důležitější než množství nových obchodů. Trh je teď likvidní, banky se do některých transakcí rozhodnou jít i bez pojištění,“ řekl v rozhovoru pro HN.

Celý článek si můžete přečíst zde!