Rekord v objemu, přesto bilance schodková

Mladé Buky, 6. 1. 2023 – Podle dnes zveřejněných předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 25,5 mld. Kč. V loni přitom byla 3,9 mld. Kč v plusu. Meziročně vzrostl vývoz o 10,8 % na 421,6 mld. Kč a dovoz o 18,7 % na 447,1 mld. Kč.

Čeští exportéři vyvezli v listopadu zboží v rekordním objemu, přesto to na vytvoření přebytku, na který jsme byli v tomto období zvyklí v předešlých více než 10 letech, nestačilo. Stál za tím především dovoz drahé ropy a zemního plynu, kde se zvýšil meziročně deficit o 11,1 mld. Kč. Takto vysoký deficit byl dán nejenom cenou, ale také zvýšeným množstvím dovezených komodit.

Ve stabilizaci a růstu pokračoval automobilový průmysl, kde došlo k navýšení přebytku obchodu o 1,6 mld. Kč. I to je známkou toho, že se daří postupně mírnit napětí v dodavatelských řetězcích a dochází v tomto směru k normalizaci, a to nejenom v automotivu. Trend stabilizace lze vidět i v oblasti dříve extrémního růstu cen komodit. Jak jsme již ale upozorňovali, na druhé straně se zhoršuje poptávková strana, což je patrné v předstihových indikátorech, stále jsou pro podniky závažným problémem vysoké ceny energií, byť na konci roku došlo k poklesu cen zemního plynu. Exportérům do karet nehraje ani rekordně silná koruna, která na začátku roku prolomila hranici 24 korun za euro.

Příští měsíc se dozvíme čísla za prosinec a budeme si tak moc vytvořit obrázek za celý rok 2022, který byl pro firmy extrémně náročný a nezdá se, že by rok 2023 měl být jiný, i když některé ukazatele alespoň malý optimismus dodávají. Rozhodující bude, jak se firmy vypořádají s růstem cen energií (ty. Které neměly zafixovanou cenu) a s tlakem na mzdy, který vyvolává stále vysoká inflace.

Otto Daněk

místopředseda Asociace exportérů