Promarněná šance na dohodu o brexitu oslabí kondici Česka. Infekci čelí hlavně export

Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro české hospodářství špatnou zprávou. Asociace exportérů předpovídá další pokles vývozů, což podle ekonomů dopadne na řadu podniků a oslabí to výkon celé ekonomiky. K nejvíce postiženým odvětvím by v takovém případě patřila elektronika a automobilový průmysl.

Kolaps řízeného rozvodu Velké Británie s Evropskou unií bude mít špatné následky pro všechny, tedy pro exportéry, navazující podniky, zaměstnance, spotřebitele i obyvatele.

„Pokud bude divoký brexit, přinese to exportérům obrovské potíže. Začnou fronty na hranicích a na všechny strany se začnou vymáhat cla,“ řekl v reakci na rozhodnutí britského parlamentu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Za velkou hrozbu označil zastavení pobytu občanů EU v Británii a Britů v EU.

Exportéři přesto podle Daňka věří ve vítězství zdravého rozumu. „Věříme, že alespoň dojde k oddálení termínu (odchodu Británie z EU) 29. března na léto a koupíme si trochu času na dořešení celé záležitosti,“ řekl.

Za trochu ostudné označil to, že se britští politici za dva roky nedokázali dohodnout. „Je to špatná zpráva pro celou Evropskou unii. Zatím nevíme, co britský parlament chce. Víme, co nechce. A o to těžší to bude,“ uvedl Daněk.

Celý článek si můžete přečíst zde!