Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Premiér Babiš na 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu ocenil ATAS elektromotory Náchod

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se v pondělí 1. října 2018 zúčastnil prvního dne 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Letošní ročník připomíná 100 let od založení prvního cechu průmyslníků a samozřejmě i 100. výročí samostatného Československa. Při této příležitosti se ho zúčastnil také slovenský předseda vlády Peter Pellegrini a řada členů vlád obou zemí.

„Jubilejní 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu potvrzuje, že naše ekonomika funguje, že Česká republika je strojírenská velmoc. Vystavuje zde více než 1600 vystavovatelů z celého světa, z toho polovina je českých. Já si myslím, že se nám daří skvěle. Důležitý je pro nás samozřejmě export. Jsme exportně založená ekonomika,“ zdůraznil premiér Andrej Babiš.

Na úvod veletrhu premiér Andrej Babiš, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a další slavnostně otevřeli Exportní dům, který sdružuje instituce podporující český export. V loňském roce se export tuzemských firem zvýšil na 4,2 bilionu korun. Premiér Babiš zdůraznil především sjednocení podpory pod jeden zastupitelský úřad.

Spolu s premiérem Peterem Pellegrinim a dalšími hosty následně premiér Andrej Babiš otevřel oficiální expozici Slovenské republiky a výstavu 100RIES, která představuje české a slovenské průmyslové legendy uplynulého století. Společně zahájili frézování repliky sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Slovensko bylo v roce 2017 pro ČR 4. největším obchodním partnerem a po Německu 2. největším exportním trhem. Vývoz činil v loňském roce 323,8 miliardy korun.

Na pracovním obědě oba premiéři spolu s ministry obrany a představiteli ozbrojených sil České a Slovenské republiky jednali o obranné spolupráci. Oba státy spolupracují především v alianční misi eFP, která je nyní v Pobaltí, či v rámci bojové skupiny V4 pro Evropskou unii. Prostor pro její zlepšení je především při modernizaci obou armád, kde je potenciál pro průmyslovou spolupráci.

Předsedové vlád Babiš a Pellegrini se zúčastnili také Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR a Asociácie priemyselných zväzov SR. „Potřebujeme, aby se náš průmysl soustředil na vědu a výzkum a na finální výrobky. Je potřeba, abychom o tom spolu mluvili,“ řekl ve svém projevu premiér Babiš. Na začátku premiéři předali ocenění Tomáši Šabatkovi v kategorii Galerie osobností průmyslu, firmě ATAS elektromotory Náchod za přínos pro rozvoj průmyslu a regionu a firmě Beznoska v kategorii Úspěšná malá a střední firma. Zástupci státní správy poté s představiteli průmyslu diskutovali na téma budoucnost průmyslu a podnikání, nedostatku pracovníků na trhu práce a spolupráce ČR a SR v rámci Evropské unie.

Celý článek najdete zde!


Nahoru