Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Premiér Babiš diskutoval s účastníky Českého exportního fóra o pracovní síle i budoucnosti českého průmyslu

Předseda vlády Andrej Babiš se ve čtvrtek 14. června 2018 zúčastnil Českého exportního fóra v Černínském paláci. Spolu s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem a dalšími hosty diskutoval na téma trendy a perspektivy české ekonomiky.

Tématy diskuze byla mimo jiné poptávka firem po pracovní síle a její nabídka na trhu práce či budoucnost českého průmyslu.

Chceme exportu věnovat zásadní pozornost, protože jsme samozřejmě proexportní ekonomika, export hraje zásadní roli v našem růstu. Máme pátý nejvyšší růst v Evropě,“ uvedl na fóru premiér Andrej Babiš.

Dominantní roli má především zpracovatelský a automobilový průmysl. Zároveň ale zdůraznil, že zaměstnavatelům chybí kvalifikovaná pracovní síla a problém s obsazováním pracovních míst je patrný i v řemeslnických profesích. Alespoň částečnou náhradou by proto mohli být zaměstnanci z cizích států, do budoucna je ale potřeba řešit například i uzpůsobení vzdělávání trhu práce.

U vývoje průmyslu premiér Babiš vyzdvihl probíhající digitalizaci napříč společností a masivní rozvoj ICT, kterému se průmysl musí přizpůsobit. Postupně dojde i ke změnám vykonávání profesí a k zániku některých z nich. V rámci podpory podnikatelů pak zmínil především podporu rozvojového a provozního financování, podporu exportu, energetiky, rozvoje klíčových dovedností a finanční gramotnosti, technického vzdělávání a také oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Premiér Andrej Babiš také předal cenu Asociace exportérů za celoživotní přínos českému exportu, kterou obdržel Petr Hrdlička, šéfkonstruktér vozu Škoda Favorit.

Tento článek si můžete přečíst také zde!


Nahoru