Přebytek ztrácí v prvním kvartále 11,4 mld. Kč

Mladé Buky, 9. 5. 2018 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v březnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 18,7 mld. Kč, což představuje meziročně pokles o 6 mld. Kč. Vývoz meziročně klesl o 7,9 % (na 308,2mld. Kč), dovoz klesl o něco méně, a to o 6,6 % (na 289,5 mld. Kč).

Za výraznějším poklesem exportu stojí několik faktorů: letošní březen měl o dva pracovní dny méně, dále klesal vývoz automobilů (meziročně kleslo saldo o 4,9 mld. Kč!) a klesal také vývoz dalších dopravních prostředků. Naopak celkové bilanci pomohl nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem.

S březnovými čísly můžeme také provést srovnání prvního kvartálu s loňským rokem. V lednu až březnu 2018 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 55,6 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 11,4 mld. Kč. Od začátku roku se meziročně snížil vývoz o 2,3 % a dovoz o 1,1 %. A jen pro doplnění, hlavní tahoun českého exportu se začíná trochu zadýchávat. Za první čtvrtletí vývoz osobních automobilů meziročně propadl o 13,7 mld. Kč, tj. o 9,7 %!

Čísla z prvního kvartálu odpovídají našemu odhadu, že českému exportu hrozí z pohledu celkových objemů zpomalování. Výrazně se na tom podepisují známé problémy: posilování koruny, nedostatek pracovníků na trhu práce a tlak na mzdy. Očekáváme proto, že se český export dál bude pohybovat pod loňskými čísly a nebude dosahovat již takových výsledků. Navíc se do obchodní bilance může již brzy promítnout výrazně stoupající cena ropy na světových trzích.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů