Přebytek obchodní bilance: Na jedné straně automobily, na druhé straně nízká spotřeba a cena ropy. – Komentář Otto Daňka, místopředsedy AE

Mladé Buky, 7. 10. 2020 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 7,6 mld Kč, což je oproti loňskému roku o 1,6 mld. Kč horší výsledek. V meziročním srovnání klesl vývoz o 5,4 % na 261,7 mld. Kč, dovoz potom o 4,9 % na 254,1 mld. Kč.

I v srpnu propadl zpracovatelský průmysl, jehož bilance meziročně klesla o 6 mld. Největší měrou se na tom podílel pokles exportu motorových vozidel, který se meziročně propadl téměř o 9,5 mld. Kč (-12,2 %) a dále pak vyšší schodek bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,6 mld. Kč. Pozitivní dopad na schodek obchodní bilance měl naopak obchod s ropou a zemním plynem, kde se díky nižším cenám na světových trzích snížil deficit o 3,8 mld Kč.

Srpnový export meziročně propadl o 14,9 mld. Kč, což po očištění od vlivu fondu pracovní doby činí meziroční propad „jen“ 0,9 %. Srpen tak navázal na trend předchozích dvou měsíců, kdy meziroční srovnání výsledků národního exportu se pohybovalo v toleranci ± 1 %. Nejde o nijak oslnivá čísla, ale výsledky exportu posledních třech měsíců naznačují přibližování se k hodnotám loňského roku, což opatrně signalizovaly i indexy podnikatelských nálad i Index Asociace exportérů a Reiffeisenbank. Na druhou stranu se velmi těžko odhaduje, jaký byl dopad srpnových celozávodních dovolených v řadě podniků. Nicméně při pohledu za hranice lze konstatovat, že se situace na řadě klíčových trhů během léta dále stabilizovala. Lze očekávat, že ještě zářijová čísla by mohla být celkem pozitivní, avšak závěrečné měsíce letošního roku bohužel i nadále zůstávají ve znamení vysoké nejistoty kvůli akceleraci druhé vlny pandemie Covid-19 v České republice i v Evropské unii. Dalším „destabilizačním prvkem“ budou zcela jistě americké prezidentské volby, Brexit a připravovaný přechod k elektromobilitě. Na druhé straně by mohla exportérům na podzim pomoci slabá koruna, která se dostala v září nad 27 CZK/EUR a prostor, i vzhledem k uvedeným rizikům, na její další oslabení, tu zcela jistě je.

Otto Daněk

místopředseda Asociace exportérů