Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Přebytek obchodní bilance: Na jedné straně automobily, na druhé straně nízká spotřeba a cena ropy – komentář Otto Daňka, místopředsedy AE

Mladé Buky, 7. 9. 2020 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v červenci bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 13,4 mld Kč, což je oproti loňskému roku o 15,2 mld. Kč lepší výsledek. V meziročním srovnání klesl vývoz o 1,1 % na 288,4 mld. Kč, dovoz potom podobně jako v červnu, podstatně výrazněji o 6,2 % na 275,0 mld. Kč.

I červenec tak vykázal relativně dobrá čísla, která byla dána především růstem přebytku bilance motorových vozidel o 6,1 mld Kč a na druhé straně výrazným snížením deficitu bilance s ropou a zemním plynem o 4,7 mld Kč. V tomto případě se potkaly dva faktory, a to nižší spotřeba pohonných hmot a také pokles ceny na světových trzích.  Pro exportéry je potěšitelné, že postupně dochází k oživení průmyslové produkce a k přibližování se k normálnímu stavu, porovnáváme-li meziroční výsledky. Pozitivně vycházejí také Indexy podnikatelských nálad v ČR (PMI, konjunkturální průzkum), které v srpnu potvrdily další nárůst optimismu mezi podnikatelskými subjekty. Naproti tomu je potřeba si uvědomit, že v červenci řada firem doháněla ztracené jarní zakázky. Nadcházející podzimní měsíce a konec letošního roku bohužel i nadále zůstávají ve znamení vysoké nejistoty. Klíčový bude vývoj pandemie, a s tím přijatá (i)racionálních opatření, s příchodem podzimního období nachlazení a chřipek. Paradoxně pozitivní vliv na závěr roku může pro exportéry přinést stále pravděpodobnější varianta brexitu „no deal“.

Otto Daněk

místopředseda Asociace exportérů


Nahoru