Pilný je podle expertů ‚profi manažer‘, který zná aktuální ekonomická témata

Zástupci podnikatelů i analytici vidí v navrženém novém ministrovi financí Ivanu Pilném (ANO) zkušeného manažera, který jako předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny zná současná ekonomická témata. Jeho hlavní pracovní náplní bude příprava rozpočtu, kde by se podle nich měl snažit o snížení deficitu. Pilný je schopen nastoupit na ministerstvo okamžitě, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh na jeho jmenování zašle na Hrad v řádu hodin. Ve funkci má nahradit předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

„Pilný je zkušený manažer, má potřebný nadhled a zdravé ekonomické uvažování. Z pohledu znalosti prostředí, zákonů a procesů celého resortu by byla nejvhodnějším kandidátem (náměstkyně ministra) Alena Schillerová. Pilný je ale lepší volba, než kdyby to dělal premiér nebo někdo, kdo nemá s hospodářskou politikou nic společného,“ myslí si prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Návrh nového rozpočtu a udržení na uzdě výdajů roku letošního nemůže podle něj dělat nikdo, kdo podlehne volební atmosféře. „Považujeme za rozumné i to, že kabinet má snahu dohrát svůj mandát do konce,“ dodal.

„Pana Pilného známe. Je pozitivní, že jako předseda hospodářského výboru Sněmovny zná aktuální ekonomická témata a nemusí se s nimi seznamovat,“ doplnil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Pro celou zemi je podle něj klíčové, aby se včas začal řešit rozpočet na příští rok. „Loni touto dobou jsme již měli pracovní návrh rozpočtu k dispozici a mohli jej jako nejsilnější zaměstnavatelský svaz komentovat,“ podotkl.

Pilného považuje za rozumného politika s bohatou podnikatelskou a manažerskou zkušeností i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Věříme, že prezident Miloš Zeman vyhoví návrhu premiéra a tím dojde ke zklidnění politické situace. Jsme připraveni s novým ministrem financí spolupracovat na zlepšení podnikatelského prostředí v naší zemi,“ sdělil.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka bude hlavním úkolem nového ministra připravit podklady pro státní rozpočet na příští rok. „A to pokud možno přebytkový, abychom neprojedli budoucnost našim dětem a vnoučatům,“ podotknul Daněk. Nic jiného podle něj ministr do voleb stihnout nedokáže.

Celý článek si můžete přečíst zde!