Odpověď viceguvernéra ČNB na výzvu Asociace exportérů a ATOK

Dobrý den pane předsedo, dobrý den pane prezidente,

jen potvrzení, že jsem vaši společnou výzvu dostal, a i ve zvláštním režimu fungujeme. V prvé řadě bych chtěl ocenit, vedle těch, co jsou v první linii, také ty firmy, které drží výrobu a ekonomiku v chodu, což osobně nepovažuji za samozřejmé.

Chtěl bych vás oba ubezpečit, že o rizicích současné situace s dopady na firmy, ale i finanční stabilitu víme a aktivně diskutujeme s bankami, které již nyní mají dostatečnou flexibilitu, jak k firemním úvěrům přistupovat. Nechám stranou tvorbu opravných položek, jejichž rozpouštění bylo v minulých letech jedním ze zdrojů zisku bank (jen v roce 2019 to byl příspěvek do zisku bankovního sektoru téměř 6 mld. Kč z celkového profitu bank 90 mld Kč), ale stejně jako evidujeme počet nakažených osob koronavirem, tak musíme evidovat i počet firem zasažených koronavirem. Není pravda, že odklad znamená automaticky povinnost pohledávku kategorizovat jako nevýkonnou, a to za předpokladu, že klientovi potíže jsou pouze dočasné, přičemž nedošlo k fundamentálnímu ohrožení klienta úvěr splácet v budoucnu. Takto jsme to jasně komunikovali bankovnímu sektoru a věřím, že banky v tento „moment pravdy“ ukáží, že všechna jejich proklientská prohlášení, nejsou jen prázdný marketing.

V každém případě vám děkuji za tuto zpětnou vazbu z reálné ekonomiky a směrem k bankovnímu sektoru budeme dále komunikovat jejich roli v ekonomice a také to, že roky nám naopak bankéři vyprávěli, jak zkušené mají risk a jiné manažery, tak pevně věřím, že to neplatilo jen pro mimořádně příznivé ekonomické podmínky.

Přeji nám všem co nejrychlejší návrat k normálu a dobrá rozhodnutí, která budou minimalizovat škody.

S pozdravem

Tomáš Nidetzký

Viceguvernér

Česká národní banka