Merkelová Němcům slibuje práci pro každého. Česká zkušenost však ukazuje, že to nemusí být výhra, píše německý tisk

  • Česko je s pouhými třemi procenty nezaměstnanosti na první příčce v Evropské unii, Německo je na tom s počtem nezaměstnaných podobně.
  • Pro firmy v obou zemích je však extrémně nízká nezaměstnanost problém, neboť kvůli nedostatku lidí musí odříkávat zakázky.
  • Nízká nezaměstnanost však nahrává zaměstnancům, kterým výrazně rostou mzdy.

Že je v Česku nedostatek pracovních sil, vidí i v Německu. Tam je nyní česká situace dávána jako protiargument k plánu, se kterým se chystá jít do zářijových parlamentních voleb Angela Merkelová a její CDU. Voliče láká na slib, že do roku 2025 zajistí práci každému, kdo pracovat chce.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) si všímá, že Česko už na hranici takzvané přirozené nezaměstnanosti je a se třemi procenty (podle Eurostatu) je státem s nejnižší nezaměstnaností v EU. Německo přitom není se 3,9 procenta už teď daleko za Českem. Co je dobré pro lidi, není dobré pro firmy a možná ani pro ekonomiku jako celek, upozorňuje deník.

 

„Nízká nezaměstnanost ohrožuje růst našich firem. Ty musí odříkat zakázky a rozmýšlet další investice, protože nemohou najít dostatek lidí,“ cituje FAZ Bernarda Bauera, výkonného člena představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Stejné problémy řeší i české firmy. Například exportéři si postěžovali, že kdyby měli více nových zaměstnanců, rostli by ještě rychleji než nyní. „Národní vývoz za prvních pět měsíců letošního roku v průměru roste „jen“ o 6,3 procenta, což signalizuje, že průmysl nestíhá splnit požadavky našich zákazníků ze zahraničí. Hlavním důvodem je nedostatek pracovníků, který se blíží číslu 200 tisíc,“ říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Celý článek si můžete přečíst zde!