Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Komentář, Otto Daněk

Automobily se rozjely, ale jen na půl plynu

Mladé Buky, 7. 1. 2022 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem ve výši 5,7 mld Kč. V porovnání s loňským listopadem to je o 26,3 mld. Kč horší výsledek. Meziročně vzrostl vývoz o 8,1 % na 380,4 mld. Kč a dovoz o 17,1 % na 374,7 mld. Kč.

I přes opravdu velký nárůst objemu importu zde máme poprvé od letošního května přebytkovou obchodní bilanci. To dává naději, že pokud prosincová čísla nebudou výrazně mimo očekávání, lze předpokládat, že tento rok, i přes původní chmurné odhady, skončí s mírně pozitivní obchodní bilancí.

 Co se týče listopadové bilance, tak na straně exportu se na tom podílel opět automobilový průmysl, který se částečně rozjel. Listopadové statistiky o celkové produkci automobilů přinesly po předchozích slabých měsících lepší výsledky. Na druhé straně i nadále platí, že situace v automobilovém sektoru zůstává napjatá. Příznivý vliv na celkové saldo měl také vývoz elektřiny, jejíž cena a objem vyvezeného množství stoupal.  Import byl opět ve znamení především meziročně většího deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 7,6 mld. Kč v důsledku růstu cen na světových trzích. Prohloubil se také schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 7,2 mld. Kč a základními kovy o 5,1 mld. Kč.

I když exportéry stále trápí, a očekáváme, že i nadále trápit budou, především problémy s nedostatkem komponentů a materiálů, rapidním růstem cen, lidskými zdroji a v neposlední řadě i posilující korunou, podaří se jim letos vyvézt zboží v rekordním objemu. Právě posilující koruna bude v roce 2022 lámat rekordy v posilování, a to za výrazného přispění nastavení politiky centrální banky. Reálný kurz v řadě kamenných bank se již mnohdy dostává pod hranici 24 korun za euro v tuto chvíli.  


Nahoru