Index Exportu – z propasti do mělčiny

Konec celonárodní karantény a rozvolnění přísných pravidel pro pohyb osob přes hranice státu ulevil českému exportu. „Tomu se díky sobě vlastní houževnatosti po květnovém dvouciferném propadu na úrovně z roku 2013 podařilo vrátit zpět, alespoň na úrovně z roku 2016. Celonárodní karanténa a boj proti COVID-19 se nejcitelněji projevila právě na exportu, který si za nejkritičtější tři měsíce odepsal meziročně 26 procent, tj. 254 miliard korun,“ vyčísluje dopad koronavirové krize na vývoz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Předpověď Indexu exportu na další tři měsíce dopředu nabízí naději. „Zdaleka ale nepůjde o návrat na předkovidové hodnoty exportu,“ brzdí přehnaná očekávání Horská, „hodnota Indexu Exportu zůstává i pro následující měsíce (červenec – listopad) záporná“. Index nákupních manažerů v eurozóně se sice po roce a půl vrátil těsně nad hranici oddělující pokles od růstu, nálada mezi německými podnikateli se zlepšuje, objednávkové knihy se začínají pozvolna plnit.

Na druhou stranu očekávání německých exportérů se po prudkém vzestupu na úrovně z počátku loňského roku zadrhl především vlivem méně optimistického výhledu německého automobilového a chemického průmyslu. „Oživení nejen u nás, ale i u našich klíčových evropských partnerů, je více než křehké,“ dodává.

Výsledky měsíčních porovnávání exportu  mezi roky 2019 a 2020 ukazují, že propad exportu v roce 2020 oproti roku 2019 by se mohl pohybovat po tzv. „V“ trajektorii, což by mohlo být považováno za nejpříznivější variantu ze všech možných scénářů. Je zde však několik velikých otazníků, které relativně příznivý vývoj mohou z měsíce na měsíc zhatit.

„V poslední době narůstá počet nakažených koronavirem a návraty ze zahraničních dovolených zcela určitě toto číslo ještě zvýší. Asi se už nedá očekávat, že by vláda přistoupila k podobným opatřením jako ve 2. kvartále tohoto roku, která naprosto paralyzovala průmysl a tudíž i export, ale v případě, že se koronavirus objeví v továrnách, případné karantény a nadstandardní podmínky ošetřování člena rodiny napáchají velké ekonomické škody. A když k tomu přičteme volby v USA, nepokoje v Bělorusku, hašteření světových velmocí, brexit (pravděpodobně „no deal“) a v neposlední řadě nástup elektromobility, nečekají nás na přelomu roku lehké okamžiky,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Celou tiskovou zprávu naleznete zde
tz_ie_srpen2020