Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Index Exportu- vyexportujeme se z koronavirového šoku?

Druhá vlna šíření COVID-19 opět krutě zasáhla českou ekonomiku, a to především služby. Než se šíření viru vymklo kontrole, česká ekonomika se na čele s exportem svižně odrážela ode dna.

I po zohlednění sezónních faktorů se český vývoz, jako jediný sektor naší ekonomiky, dostal v září nad loňskou úroveň a vyšplhal i nad předkovidové úrovně,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a doplňuje: „Bohužel kromě pandemie čelí český export nadcházejícímu brexitu. Naštěstí efekt německé lokomotivy poháněné tamní vládní pomocí ekonomice a oživením v Asii (vývoz z Německa do Číny rostl v září dvouciferným tempem) se projevuje na českém (re)exportu a části průmyslu. Také výměna v Bílém domě slibuje zklidnění transatlantických obchodních vztahů a nastolení konstruktivní diskuze.“

Index exportu,založený na ukazatelích, které historicky prokázaly vliv na výkonnost a vývoj českého exportu (jako jsou předstihové ukazatele německý IFO index, index nákupních manažerů pro eurozónu, německé i české průmyslové objednávky či reálný kurz koruny), prognózuje českému exportu do konce roku a počátkem příštího roku křehké oživení, které však zdaleka nebude jednosměrné.

„Výsledky národního exportu za září potvrdily predikované růstové hodnoty Indexu Exportu a v této době plné bouří na chvíli zalily českou kotlinu nesmělými paprsky slunečního svitu. Ani další předpověď v této „sychravé“ době nevypadá špatně, ale je tu jedno velké ALE. A tím jsou zmínky z odborných lékařských kruhů o třetí vlně koronavirové. Pokud by opravdu mělo dojít na další kolo pandemie, veškeré předpovědi padnou rychleji než Bastila v roce 1789,“ komentuje aktuální vývoj Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Výhled do konce roku 2020

Meziroční propad se bude pohybovat kolem 300 mld. Kč, tedy více než 8 %. Teritoriální pohled říká, že propad u našich tradičních zákazníků (EU, Eurozóna, SRN) se bude pohybovat kole 10 %. Vlajková loď našich komodit – automobilový průmysl, se zcela určitě propadne o více než 15 %!

„Tudíž naším společným vánočním přáním bude, aby do ČR a celé EU co nejdříve dorazila očkovací vakcína proti Covid-19. Aby byla účinná, spolehlivá a nepřinesla nepříjemné vedlejší účinky. Aby jí bylo dost a maximální počet lidí našel odvahu se s ní nechat co nejdříve naočkovat,“ dodává Otto Daněk.

CELÁ TISKOVÁ ZPRÁVA


Nahoru