Index Exportu – propad exportu, ale jak hluboký?

Pandemie COVID-19 zmrazila světovou ekonomiku, pohyb zboží a osob, odběratelsko-dodavatelské řetězce i zahraniční obchod. „První údaje zohledňující nástup pandemie hovoří jasně: čelíme bezprecedentnímu šoku. Doposud zveřejněné předstihové ukazatele hovoří o propadu na minima v celé dlouhé historii toho či onoho ukazatele. A dle dosavadního vývoje pandemie lez usuzovat, že nejsme ještě na úplném dně,“ domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomika Raiffeisenbank. Index Exportu, který vychází z předstihových ukazatelů, jen obtížně zachycuje rozsah takového šoku. Je zcela racionální očekávat, že pokles exportu v nejbližších měsících bude o dost prudší, než naznačuje výpočet Indexu Exportu (o zhruba 10 % meziročně).

Česká ekonomika jede na maximálně 70 % své kapacity (viz Konjunkturální průzkum ČSÚ
z 24. dubna) a více než třetina oslovených českých exportérů v průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů z počátku dubna, jede na méně než 75 % své kapacity,“ dokresluje krizovou situaci Horská.

„Odpovědět na otázku, jak hluboký bude propad ekonomiky, je v tuto chvíli téměř nemožné, pokud nechceme pracovat v tolerančním poli od 10 do 70 %. Ale stejně těžká je i odpověď, jak dlouho bude propad ekonomiky trvat. Teď je téměř jasné, že vývoj nebude ve tvaru písmene „V“. Zcela určitě se tvar bude blížit písmenu „U“, ale dno může být zvlněné a pravá strana tohoto písmene bude mít pozvolný růst. Každopádně to nezáleží jen na nás. Rozhodující bude, jak rychle se zotaví ekonomika EU a hlavně Německa, ale i to, kdy se otevřou hranice pro pendlery a školy pro žáky do věku 13 let,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Celou tiskovou zprávu naleznete zde