INDEX EXPORTU: KORUNA NEOHROŽUJE EXPORT

Českému vývozu se bude navzdory mnohým nástrahám dařit. Podle Indexu Exportu by v červenci 2017 měl meziroční přírůstek českého vývozu překonat hranici 10 %. Meziroční růst vývozu však bude vedle oživující se poptávky v zahraničí a doposud stabilního kurzu koruny podpořen nízkou srovnávací základnou z loňského července, kdy proběhly odstávky v automobilovém průmyslu.

Zásadní význam automobilového průmyslu (minimálně 1/5 celkového vývozu) pro český vývoz lze dokumentovat na nečekaně slabém únorovém výkonu exportu (0,4 % r/r). Ten byl ovlivněn nejen nižším počtem pracovních dní, ale i drobnou odstávkou v automobilovém průmyslu,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank, a doplňuje: „Dalším choulostivým místem tuzemské ekonomiky je nedostatek pracovníků na českém trhu práce. Rovněž nejistota spojená s dlouhým procesem ´brexitu´ neprospívá vzájemnému obchodu a podíl Velké Británie na českém vývozu už klesl ze 4. na 5. místo. Naopak domácímu exportu prospívá zatím stabilní vývoj české koruny i po ukončení kurzového závazku České národní banky.“

„Protože však do července je ještě poměrně dlouhá doba, lze jen stěží odhadnout trpělivost spekulantů s korunou. Rozhodující bude, zda se smíří s dlouhým čekáním a malými zisky, nebo zda budou mít ´odvahu´ inkasovat zisky ve větším a hned s rizikem, že se dostane pouze na ty první. V tom případě by koruna mohla i zajímavě oslabit, čemuž by se exportéři určitě nebránili,“ doplňuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Celé znění tiskové zprávy si můžete přečíst zde!