Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Exportu se daří i po konci intervencí. Růst překoná 10 procent

Tempo růstu vývozu tuzemských firem by letos v červenci mělo v meziročním srovnání překonat hranici deset procent. Vedle oživující poptávky v zahraničí a dosud stabilního kurzu koruny export podpoří i nízká srovnávací základna z loňského července, kdy proběhly odstávky v automobilovém průmyslu. Ukazuje to Index Exportu, uvedla dnes v tiskové zprávě Asociace exportérů. Český export vykázal za celý loňský rok rekordní hodnotu 3,97 bilionu korun, meziročně o 2,3 procenta více.

Českému exportu prospívá zatím stabilní vývoj české koruny i po ukončení kurzového závazku České národní banky. Podle místopředsedy asociace Otto Daňka je ale do července ještě poměrně dlouhá doba, lze tak obtížně odhadnout trpělivost spekulantů s korunou.

„Rozhodující bude, zda se spekulanti smíří s dlouhým čekáním a malými zisky, nebo zda budou mít ́odvahu inkasovat zisky ve větším a hned s rizikem, že se dostane pouze na ty první. V tom případě by koruna mohla i zajímavě oslabit, čemuž by se exportéři určitě nebránili,“ dodal Daněk.

Celý článek si můžete přečíst zde!

 

 


Nahoru