Exportérům dochází dech. Přebytek zahraničního obchodu mírně klesl, bilanci ovlivnil propad obchodu s auty

Přebytek zahraničního obchodu Česka v únoru meziročně klesl o 2,9 miliardy na 18 miliard korun. Vývoz oproti loňsku klesl o 1,2 procenta na 279,6 miliardy a dovoz se snížil o 0,2 procenta na 261,5 miliardy. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Bilanci podle statistiků opět nepříznivě ovlivnil obchod s auty. Horší čísla zaznamenala také německá ekonomika.

Vliv na pokles přebytku mělo podle ČSÚ hlavně snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 1,7 miliardy. „Většina lidí chce větší auto a dražší auto. A protože v tuto chvíli na ně lidé nejen v Česku, ale taky v západní Evropě mají, klesá poptávka po malých automobilech. Produkční kapacity u větších aut jsou ale v Česku velmi omezené,“ zhodnotil situaci ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle něj navíc klesá kvůli nejistotě způsobené přípravami na brexit poptávka po autech ve Velké Británii, kam vyvážela například nošovická automobilka.

Zahraniční obchod navíc zasáhlo prohloubení deficitu bilance obchodu s počítači a elektronickými a optickými přístroji o 1,7 miliardy. U obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty se deficit prohloubil o 1,5 miliardy a u obchodu s chemickými látkami a přípravky o 1,3 miliardy.

V loňském roce dosáhl český export rekordního objemu 4,2 bilionu korun. Meziročně se tak zvýšil bezmála o šest procent. Letos podle analytiků poroste zhruba tříprocentním tempem. Mimo jiné proto, že firmy nemají dostatek kvalifikovaných pracovníků. „Zakázky nemáme kde a kým udělat. A jestli se bude ještě dále zvyšovat tlak na růst mezd, tak se bude snižovat i zisk,“ podotkl předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Celý článek si můžete přečíst zde!