Exportéři žádají jednotná pravidla a řízení přímo premiérem. Babiš to odmítl

Exportéři žádají, aby českou ekonomickou diplomacii, exportní financování a pojišťování koordinoval přímo premiér. Jejich požadavek zazněl na Českém exportním fóru. Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) ale na výzvu odpověděl, že exportní politika zůstane pod ministerstvem průmyslu a obchodu.

Stát by měl podle Asociace exportérů rovněž vytvořit jednotný systém ekonomické diplomacie a služeb státu pro vývozce. „Tato jednotná platforma musí být podřízena přímo premiérovi, aby byla zajištěna vykonavatelnost rozhodnutí a odstranil se přetrvávající resortismus,“ uvedla asociace.

Stát by měl také vytvořit jednotný systém ekonomické diplomacie a služeb státu a zavést standardní praxi, kdy vedoucí zastupitelského úřadu České republiky bude plnit roli manažera exportních a investičních služeb státu v zahraničí.

Podle designovaného premiéra Babiše ale exportní politika státu zůstane pod ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Babiš chce rozdělit exportní politiku na teritoria

Novinkou ale je Babišův návrh, aby stát definoval exportní politiku podle teritorií. „My bychom měli konečně dělat (exportní) politiku podle teritorií, jsou teritoria, kde je potřeba vyjednávat na úrovni vysokých představitelů. Chceme pokračovat v (podnikatelských) misích. Chceme podporovat export,“ prohlásil Babiš.

Reagoval tím i na dubnové zprávy, podle kterých připravilo ministerstvo zahraničí reformu, na základě které by pod resort spadala většina institucí podporujících export včetně agentur CzechTrade a CzechInvest. To nyní Babiš popřel.

V jaké podobě se CzechTrade a CzechInvest sloučí, zatím není jasné

MPO proces slučování agentur CzechTrade a CzechInvest již zahájilo, na stole jsou nyní dvě varianty. První možností je vznik nové agentury rozdělené na tři divize – investice, podnikání a internacionalizace. Druhou variantou je převedení CzechTradu pod CzechInvest s tím, že by šlo o samostatnou divizi.

Celková úspora z integrace agentur může podle MPO dosáhnout až 150 milionů korun ročně.

Celý článek si můžete přečíst zde!