Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Experti: Česko „tvrdý brexit“ nezasáhne

PRAHA Rozhodnutí Británie opustit jednotný trh Evropské unie může mít dopad na Čechy, kteří na ostrovech pracují, nebo ovlivnit tuzemský export.
Specialisté, které oslovil server Lidovky.cz, se shodují, že k zásadním změnám by dojít nemělo. K předjímání konkrétních závěrů je podle nich ale ještě brzy.
Z hlediska tuzemského trhu jsou pro Brity nejvíce zajímavé automobily a strojírenský průmysl. Z Česka se do Británie ročně vyveze zboží v hodnotě kolem 200 miliard korun. Hrozba, že by se toto číslo výrazně snížilo, ale podle hlavního ekonoma ERA Poštovní spořitelny Jan Bureše velká není.
Nasvědčuje tomu prý záměr britské premiérky, aby obchodní vztahy mezi Velkou Británií a EU zůstaly otevřené. „Bude to vyjednávání něco za něco a já si myslím, že to půjde po jednotlivých kapitolách,“ uvedl Bureš.
Důležité podle něj je, že finální dohody nechá Mayová posvětit britským parlamentem. „V tomto ohledu bude hrát spíše zmírňující roli. Nebude chtít odhlasovat něco, co by poškodilo britskou ekonomiku,“ myslí si, přičemž silnější závěry by ale zatím nedělal.
Brexit by neměl ohrozit ani největšího českého výrobce automobilů, firmu Škoda Auto. „I přes výsledek referenda ve Velké Británii budeme nadále úzce spolupracovat s našimi britskými partnery, na našem vztahu k nim se nic nemění. Momentálně je ještě příliš brzy na to, abychom mohli vyhodnotit případné dopady na aktivity podniku,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Tomáš Kubík.
Podobný postoj jakoBureš zaujímá i předseda Asociace exportérů Jiří Grund. „Nedomnívám se, že by to mělo na export nebo import vytvořit limit. Evropská unie bude mít snahu to udělat co nejprůchodnější,“ řekl serveru Lidovky.cz.
Češi, kteří žijí a pracují ve Spojeném království dlouhodobě, snaží se integrovat a umí jazyk, by žádným komplikacím čelit neměli.
Celý článek čtěte na serveru www.lidovky.cz


Nahoru