Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

EGAP a japonská NEXI vzájemně podpoří export do třetích zemí

Tokio, 28. 6. 2017 – Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) a Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) uzavřely bilaterální zajistnou smlouvu. Tu v Tokiu podepsali místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý a prezident NEXI Masafumi Nakada. Podepsané listiny si pak vyměnili za přítomnosti ministerských předsedů ČR a Japonska, Bohuslava Sobotky a Šinzó Abe.

„Tato smlouva nám umožní vzájemně sdílet rizika z pojištění společných vývozních projektů do třetích zemí. Pomůže tak ke zvýšení podpory českých exportérů, kteří se snaží prosadit na nových trzích,“ uvedl místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý.

Smlouva s NEXI je pro Česko výhodná i kvůli velkému objemu japonských investic v české ekonomice. Japonsko je v pořadí zahraničních investorů v ČR na druhém místě, hned za Německem. Dohoda mezi EGAP a NEXI tak může vytvořit další prostor pro intenzivnější spolupráci mezi českými a japonskými firmami na projektech ve třetích zemích.

Využívání zajištění mezi exportními pojišťovnami má pro EGAP zásadní význam, protože snižuje jeho závazky z uzavřených pojistných smluv. Vytváří se tak prostor pro pojišťování nových obchodních případů a pomáhá to českým exportérům dostat se v roli subdodavatelů k novým zakázkám.


Exportní pojišťovna NEXI vznikla v roce 2001 a v dubnu 2017 byla transformována do podoby akciové společnosti stoprocentně vlastněné státem. Jejím cílem je pojišťování rizik, která vznikají při přeshraničních transakcích a která nejsou schopny pokrýt komerční pojišťovny. Její kapitál činí 169,4 miliardy jenů (cca 35,8 miliardy korun).

Exportní pojišťovna EGAP vznikla v roce 1992 a za pětadvacet let své existence pojistila export do 117 zemí světa za více než 800 miliard korun. Jediným vlastníkem pojišťovny je stát. Akcionářská práva státu vykonávají ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a zemědělství.


Nahoru