Dovoz rostl nad očekávání méně, což pomohlo lepší bilanci

Mladé Buky, 8. 1. 2018 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 11,7 mld. Kč, který byl meziročně o 3,4 mld. Kč vyšší. Vývoz meziročně vzrostl o 2,3 % (na 310,0 mld. Kč), dovoz trochu překvapivě vzrostl méně, pouze o 1,2 % (na 298,3 mld. Kč).

Jestliže říjen byl ve znamení výrazného růstu exportu a ještě výraznějšího meziročního růstu importu, pak listopad byl o poznání klidnější. Český vývoz sice meziročně rostl, ale nijak dramaticky, když byl tažen již klasicky primárně automobilovým průmyslem. Objem jejich vývozu stoupl o 1,2 mld. Kč, u strojů a zařízení byl nárůst dokonce 1,7 mld. Kč. Pokračoval také trend úspěšného zvyšování podílů českých vývozců na evropském trhu, kde byl vytvořen přebytek 56,8 mld. Kč, což je meziročně o 2,1 mld. více. Ještě méně dramaticky oproti exportu rostl import. Nejvýrazněji za to mohou chemické látky, jejichž deficit klesl o nezanedbatelných 1,9 mld. Kč.

Českým exportérům i přes skvělé výkony stále chybí oproti loňsku v přebytku 14,9 mld. Kč, aby mohl být překonán loňský rekord. Nepředpokládáme, že by tento výsledek mohl zachránit prosinec. Nicméně v celkovém objemu export se velmi přiblížíme hranici 3,5 bilionu korun v národním pojetí.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů