Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Český vývoz bude letos zřejmě rekordní. Přes čtyři biliony korun

Český export letos dosáhne rekordních 4,15 bilionu korun. Na Exportním fóru v Mladých Bukách odhad zveřejnila Asociace exportérů. Vývoz českých firem letos do září dosáhl 3,12 bilionu korun a meziročně stoupl o 5,4 procenta. Podíl zemí EU na celkovém exportu dál mírně narostl na 83,8 procenta.

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy musí čeští vývozci zvýšit přidanou hodnotu exportu, podíl služeb a ziskovosti exportu. Sílící koruna a tlak na růst mzdových nákladů konkurenceschopnost firem snižují.

„Problém není teritoriální orientace našeho vývozu, ale přidaná hodnota našich řešení. Konkurenceschopnost začíná doma – v systému vzdělávání, v investici do inovací, v efektivnosti státu a v podnikatelském prostředí,“ uvedl Tlapa na Twitteru.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) ve světě i v EU existují oba modely podpory zahraničního obchodu. Spojení průmyslu s podporou exportu, včetně ekonomických agend EU, je podle něj přirozené a funkční. „Ani firemní sektor v Česku takovouto změnu nepožaduje, přinejmenším na to nemá zdaleka jednotný názor a obává se likvidace funkčního modelu. Místo navrhovaných experimentů preferujeme diskusi o vylepšení současného systému, které se v žádném případě nebráníme,“ řekl ministr.

Exportu nyní podle asociace bezprostředně krize nehrozí, existuje ale několik rizikových faktorů. „Kromě nedostatku pracovních sil, který nás trápí delší dobu, je dalším faktorem posilující koruna a tlak na mzdy bez ohledu na růst produktivity práce,“ uvedl předseda asociace Jiří Grund. Aktuálně chybí firmám 200 tisíc zaměstnanců. Jen kvůli nedostatku pracovních sil podle Grunda již český export přišel o 200 miliard korun.

Celé znění článku si můžete přečíst zde!


Nahoru