Český export si udrží vysoké tempo tempo růstu i po novém roce. Především díky zahraniční poptávce

Export tuzemských firem si udrží svižné tempo růstu nad deset procent i na začátku letošního čtvrtého čtvrtletí. Naznačuje to index exportu. Největší zásluhu na tom má rostoucí poptávka v zahraničí. Naopak ještě rychlejší expanzi českého vývozu brání nedostatek zaměstnanců mnoha oborů a profesí. Tuzemský vývoz směřuje k dalšímu rekordu. 

„Pokud klíčový segment českého průmyslu – automobilovou výrobu – nepostihne žádný výpadek v produkci, vyšplhá celoroční hodnota českého vývozu na nový historický rekord přes 3,5 bilionů korun (v národním pojetí),“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Tempo růstu vývozu brzdí současný napjatý trh práce. Od letošního května se Index exportu drží nad úrovní deset procent a průměr za prvních devět měsíců činí 10,7 procenta, což bylo naposledy v pokrizovém roce 2010. „Národní vývoz však za prvních pět měsíců letošního roku v průměru roste ‚jen‘ o 6,3 procenta, což signalizuje, že průmysl nestíhá plnit požadavky našich zákazníků ze zahraničí,“ uvedl Otto Daněk z Asociace exportérů.

Celý článek si můžete přečíst zde!