Český export na startovní čáře (ne)zaspal

Mladé Buky, 11. 3. 2019 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v prvním měsíci letošního roku bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 12,1 mld Kč, což představuje meziročně horší výsledek o 7,7 mld. Kč. V meziročním srovnání vzrostl v lednu vývoz o 1,4 % na 306,0 mld. Kč, dovoz ještě výrazněji o 4,2 % na 293,9 mld. Kč.

Čeští exportéři sice dokázali v prvním měsíci letošního roku vyvézt více zboží (v porovnání s lednem 2018 o více než 4 mld. Kč), ale stejně to nestačilo na lepší bilanci. Dovoz totiž rostl podstatně výrazněji, když domácí poptávku táhly především počítače, elektronické a optické přístroje, kde došlo k prohloubení schodku o velmi výrazných 5,7 mld. Kč. Již poměrně standardem je také vyšší schodek v případě ropy a zemního plynu. V exportu jsme naopak zaznamenali meziročně nižší přebytkovou bilanci u motorových vozidel o 1,9 mld. Kč. V celkovém součtu tak čeští exportéři nezačali rok špatně, ale výrazně vyšší dovozy zhoršily celkovou bilanci pod loňská čísla.

Rok 2019 navíc nevypadá z pohledu řady ekonomických indikátorů příliš růžově: Prudké zpomalení průmyslu v Německu a předstihové ukazatele (např. PMI, Ifo) naznačují i významnější zpomalení českého průmyslu. K tomu je potřeba přičíst i skutečnost, že evropský automobilový trh je již nasycen (v roce 2018 registrace osobních vozidel v EU de facto stagnovaly + 0,1 % r/r a v lednu 2019 meziročně poklesly o 4,6 %) a šanci pro český automotiv tak představuje jen to, že i nadále poroste českým automobilkám tržní podíl na prodejích aut v eurozóně. Uvidíme, jak se bude českým exportérům dál na trati dařit.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů