České firmy: Vzájemný obchod s Británií zatím brexit neovlivnil

České podniky rok po rozhodnutí Britů o odchodu z EU oslabení vzájemného obchodu nezaznamenaly. Vyplývá to z ankety mezi zaměstnavatelskými a exportními asociacemi. Podle expertů bude brexit dlouhý proces a řada dopadů bude rozložena v delším časovém horizontu. Přesná podoba brexitu je i kvůli nedávným volbám nejasná, takže jeho hlavním dopadem je zatím jen nejistota, vyplývá z vyjádření firem.

„Brexit se zatím neprojevil nijak výrazně, jde pořád jen o rozhodnutí, které je takříkajíc ‚na papíře‘. Byť je, jak to dnes vypadá, neměnné, projevuje se zatím spíše v hodnocení budoucích rizik a při rozhodování o další strategii investorů a exportérů,“ řekl předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek. Strategie firem proto podle něj často spočívá buď v odsouvání rozhodnutí o investici, nebo v upřednostnění jiné destinace. U exportérů je nejčastější strategií pokračovat v dosavadním kurzu a připravovat se na možné změny, dodal.

Po referendu nebylo jasné, do kdy budou platit stávající pravidla a od kdy budou platit pravidla nová. Ani rok poté to není jasné, upozornila analytička Hospodářské komory Karina Kubelková. Kontrakty navíc podle ní bývají uzavírány na delší dobu než jeden rok a ty dobíhající jsou průběžně obnovovány. Na obchodu s Velkou Británií není brexit patrný, podotkla.

Export a import zatím fungují na stejné bázi, doplnil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Jediné signály jsou podle něj u investic, kdy některé firmy z Británie i z ČR vyčkávají, jaké budou konečné dohody a jestli nebude jejich kapitál ve střednědobém horizontu ohrožen. Zatím se nic nezměnilo, brexit ještě nezačal, uvedll mluvčí Sdružení automobilových dopravců Martin Felix.

Pokles ve vývozu do Británie za čtyři měsíce letošního roku meziročně činí čtyři procenta, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Velký propad podle něj nastal u malých komodit, jako jsou nápoje a tabák, minerální paliva či živočišné a rostlinné oleje. U automobilů a strojů byl pokles 3,5 procenta. „Pokles exportu v tuto chvíli pravděpodobně ještě nesouvisí s brexitem,“ poznamenal.

Celý článek si můžete přečíst zde!