ASOCIACE EXPORTÉRŮ VYHLAŠUJE 4. ROČNÍK SOUTĚŽE TOP EXPORTÉR 2022

Již 4. rokem se koná soutěž TOP EXPORTÉR, která chce především ocenit a představit příběhy českých exportních firem. „Právě vývozci jsou páteří české ekonomiky, významnou měrou přispívají k tvorbě českého HDP, zaměstnávají statisíce lidí, ale zároveň jsou nuceni překonávat čím dál větší překážky nejen na českém, ale hlavně zahraničním trhu,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Soutěž každoročně pořádá Asociace exportérů ve spolupráci s Raiffeisenbank pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a je určena pro všechny české exportně zaměřené firmy, které vyváží od surovin po zajímavé finální produkty.

Porotci soutěže budou hodnotit nejen ekonomická kritéria exportu a počet zemí, kam se firmě daří exportovat, ale také se dívají na výjimečné příběhy, které stojí za jejich úspěchem na náročných zahraničních trzích.

„Úroveň zahraničního obchodu hodně vypovídá o kondici a konkurenceschopnosti celé české ekonomiky. Vážíme si všech podnikatelů, kteří díky kvalitě svých výrobků a služeb dokáží prorazit a být dlouhodobě úspěšní na zahraničních trzích. Jsme proto hrdým a dlouholetým partnerem Asociace exportérů. Je pro nás skvělou příležitostí být prostřednictvím soutěže TOP EXPORTÉR u výběru a ocenění těch nejzajímavějších exportních příběhů našich podnikatelů,“ říká Václav Štětina, ředitel Firemního bankovnictví Raiffeisenbank.

Stejně jako loni, i letos budou vítězové vyhlášeni na Českém exportním fóru v Černínském paláci v Praze. V loňském ročníku zvítězila rodinná firma ISOTRA, která se zaměřuje na výrobu stínící techniky. Na druhém místě skončil výrobce lan a produktů z technického textilu, společnost LANEX –  a na třetí příčce přední světový výrobce olovnatého i bezolovnatého křišťálu, společnost Crystal Bohemia.

Speciální cenu poroty si odnesly společnosti T-Machinery (za vývoj nových produktů a udržování „Baťovské tradice“ v Ratíškovicích), ADVACAM (za inovativní přístup a spolupráci s předními světovými vědeckými pracovišti) a V-NASS (za přístup k novým technologiím a unikátní výrobní program v oblasti přesného strojírenství).

Pravidla soutěže a přihláška jsou k dispozici na stránkách Asociace exportérů www.asociaceexporteru.cz , kde se mohou firmy do 10. května 2022 přihlásit, případně někoho nominovat.