Asociace exportérů: Poptávka po českých výrobcích a službách stagnuje

Mladé Buky, 15. listopadu 2018: Český export od roku 2009 každoročně roste. V roce 2017 dosáhl téměř dvojnásobku hodnoty roku 2009, což znamená, že v tomto období meziročně v průměru rostl o 12 %. Je ale možné tuto dynamiku držet i nadále? Jak ukazují průběžná čísla roku 2018, letošní vývoz by se mohl přiblížit hodnotě 4,3 bil. Kč. Meziroční růst tak bude činit cca 2 %. „Jedná se o zřejmý signál výrazného zpomalení či stagnace poptávky po našich výrobcích a službách, které v příštím roce může postupně přejít až do recese,“ komentuje situaci místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Jasný signál v tomto směru vysílá automobilový průmysl, na kterém je česká ekonomika enormně závislá. Prodej osobních automobilů meziročně propadá o 4,7 % (22 mld.Kč), náhradních dílů o 3,6 % (9 mld.Kč) a nákladních automobilů o 15,5 %. Data Českého statistického úřadu pak ukazují další negativní trend. Z pětice zemí, kam v poslední době mířilo nejvíce českého exportu, rostou meziročně pouze dvě – Polsko o 3,8 % a Francie o 2,6 %. „Německo a Slovensko, pro nás dlouhodobě jednička a dvojka v žebříčku zemí, stagnují, Británie se propadá už o 4,6 %,“ doplňuje další čísla Otto Daněk.

Stávající situace má široký komplex důvodů, kde hlavní roli hraje hospodářský cyklus. A ten umocňuje řada dalších faktorů, jako je například nedořešený přicházející Brexit, celní bariéry Donalda Trumpa, vzájemné Rusko – unijní sankce, ekonomické problémy jihu EU či nepřehledná situace v Turecku. Nejde ale jen o vlivy globálního charakteru. „Samozřejmě máme problémy i doma – dlouhodobě přetrvávající nedostatek pracovních sil a nesoulad mezi růstem mezd a produktivitou práce,“ upřesňuje Otto Daněk. Asociace exportérů zároveň upozorňuje na to, že negativní roli v příštím roce může sehrát i očekávané posilování koruny. „Letos koruna naštěstí pro exportéry posílila za prvních deset měsíců jen o 3,3 procenta, to je stav, který na export nemá příliš velký vliv, prognóza pro příští rok už ale pro vývozce tak optimistická není,“ glosuje vývoj koruny Otto Daněk.

Právě stagnující poptávka po českých výrobcích a službách je hlavním tématem XXI. Exportního fóra Asociace exportérů, které dnes začíná v Mladých Bukách a sjelo se na něj více než 130 zástupců exportérů. Diskutovat chtějí především o tom, jak ještě lépe využít potenciál některých teritorií a posílit tam český vývoz. Se zástupci Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu pak firmy chtějí diskutovat o dalším posílení role ekonomické diplomacie a nutných krocích, které by mohly zabránit většímu propadu českého exportu. Na Exportním fóru vystoupí předseda představenstva a vlastník Wikov Industry Martin Wichterle a výkonný ředitel a spolumajitel LASVIT Aleš Štýblo. O vlivu posilování koruny a situaci v Eurozóně pak budou diskutovat například viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, ekonom Aleš Michl nebo hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Asociace exportérů