Asociace exportérů: Očekáváme, že export letos dosáhne 4,15 bilionu korun

Výsledky exportu za prvních deset měsíců letošního roku ukazují, že by mohl být opět překonán loňský rekord českého vývozu. „Odhadujeme, že by na konci roku mohl export dosáhnout 4,15 biliónů korun,“ řekl na Exportním fóru v Mladých Bukách Otto Daněk. Letošní podzimní Exportní fórum se neslo pod názvem „Konec zlatých časů českého exportu?“.

Vystupující se shodli na tom, že exportu nyní bezprostředně žádná krize nehrozí. Přesto zmínili několik rizikových faktorů. „Kromě nedostatku pracovních sil, který nás trápí delší dobu, je dalším faktorem posilující koruna a tlak na mzdy bez ohledu na růst produktivity práce,“ shrnul debatu předseda asociace exportérů Jiří Grund.  Exportéři upozorňují na to, že aktuálně chybí 200.000 zaměstnanců. Získat pracovní povolení pro lidi ze třetích zemí je podle nich stále velmi složité. Jen kvůli nedostatku pracovních sil tak český export podle propočtů AE přišel o 200 miliard korun.

Dalším důsledkem nedostatku zaměstnanců je stále rostoucí tlak na mzdy, které rostou už 14 měsíců v řadě. „Tento tlak nemůže pokračovat do nekonečna, začínáme ztrácet konkurenceschopnost, hlavně někteří subdodavatelé už začínají přicházet o zakázky. Jejich marži totiž téměř celou spolkne posilující koruna a navýšení mezd,“ upozornil Jiří Grund.

Jednou z cest, jak zabránit případnému poklesu exportu, je větší diverzifikace do zemí mimo Evropskou unii. „Exportní pojišťovna EGAP je tu právě proto, aby na nových teritoriích exportérům pomohla, daří se nám v poslední době pojistit export v průměru do tří nových zemí ročně,“ řekl na Exportním fóru předseda představenstva EGAP Jan Procházka. „Stejně tak je nutné zvýšit vývoz s vyšší přidanou hodnotou, i proto podporujeme projekt na podporu exportu výsledků výzkumu a vývoje,“ dodal Procházka.

Hana Hikelová