Asociace exportérů: Ekonomice chybějí desetitisíce zaměstnanců, roboti nás nezachrání

Současný nedostatek pracovních sil a vysoká poptávka po zaměstnancích v mnohém připomíná okamžiky před začátkem finanční krize v roce 2008, upozorňuje Asociace exportérů.

„I když doufáme, že nová ekonomická krize za humny není, nedostatek pracovních sil považujeme za závažný problém, který brzdí náš průmysl,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Ze zhruba 380 tisíc lidí, kteří jsou registrovaní na úřadech práce je podle Asociace exportérů velká řada nezaměstnatelných.

„Zhruba deset procent lidí je pod exekucemi a mít stálé zaměstnání se jim nevyplatí, další tisíce lidí jsou dlouhodobě nezaměstnaní, což jsou lidé, kteří ztratili pracovní návyky,“ podotýká místopředseda AE Otto Daněk.

České firmy aktuálně nabízejí zhruba 140 tisíc volných pracovních míst. Najít ale na pracovní pozice zaměstnance je těžké, v některých regionech prakticky nemožné.

„Lidé se za prací nechtějí stěhovat. I kvůli tomu je na současných 140 tisíc volných pracovních míst odhadem k dispozici pouhých padesát tisíc lidí, kteří však jsou v regionech, kde se nenachází průmysl,“ říká Otto Daněk.

Za příklad okresu, kde jsou firmy prakticky bez šance najít nové zaměstnance udává Asociace exportérů Rychnov nad Kněžnou, kde sídlí výrobní závod Škody Auto Kvasiny.

„Oficiální nezaměstnanost zde nepřesahuje dvě procenta, okolí padesáti kilometrů je pokud jde o zaměstnance prakticky „vyluxováno“, větší firmy kanibalizují menší a přebírají jim zaměstnance,“ konstatuje Otto Daněk.

Asociace exportérů proto opakovaně vyzývá vládu a odpovědná ministerstva, aby zjednodušila a urychlila možnost zaměstnávání lidí ze zahraničí, především z Ukrajiny.

„Opatření vlády za více než rok, kdy na problémy upozorňujeme, jsou mírně řečeno chabá, neboť povolení k práci v ČR dostává na Ukrajině deset pracovníků denně,“ konstatuje Otto Daněk.

Tématu nedostatku zaměstnanců se bude týkat i aktuální Exportní fórum Asociace exportérů s podtitulem „VIZE ČESKÉHO PRŮMYSLU: Nedostatek pracovních sil. Zachrání nás roboti?“.

„S robotizací souvisí silně artikulované téma průmyslu 4.0. V tom je nepochybně budoucnost, ale nebude to hned. Aktuální problémy samozřejmě robotizace nevyřeší,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Součástí řešení musí být podle Asociace exportérů i dlouhodobá změna v oblasti školství. „Studium technických oborů není pro mladé lidi atraktivní. Za posledních deset let přibylo 180 tisíc studentů humanitních oborů, ale jen 3000 studentů technických škol. Z toho je však významná část studentů ze zahraničí, kteří poté odcházejí. Do budoucna to bude velký problém,“ varuje Otto Daněk.