Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Asociace exportérů: Bez měnových intervencí ČNB by export přišel o 608 miliard korun

Asociace exportérů po skončení režimu intervencí ČNB očekává posílení koruny na hranici 25,50 – 25,80 Kč za euro.

Z dostupných statistických údajů a propočtů Asociace exportérů plyne, že dosavadní intervence ČNB byly a jsou pro českou ekonomiku jednoznačně přínosné.

„Pokud by nyní kurz koruny byl ve výši 25,747 korun za euro, jak to bylo před začátkem intervencí, exportéři by k srpnu 2016 přišli o 608 miliard korun – v přeshraničním pojetí. V národním pojetí by to bylo 522 miliard korun,“ říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

V české obchodní bilanci by to představovalo mínus 71 miliard v přeshraničním pojetí a 24 miliard v národním pojetí.

Pokud by intervence ČNB trvaly ještě do poloviny roku 2017, Asociace exportérů odhaduje, že exportérům výhoda slabší koruny přinese v přeshraničním pojetí exportu dalších 178 miliard korun (nebo 154 miliard v národním pojetí).

(Poznámka pro editory: Národní pojetí sleduje skutečný obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty, tedy obchod, kdy dochází ke změně vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty. Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice ČR, bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty.)

V reálné ekonomice by přitom byl rozdíl podle Asociace exportérů ještě větší, protože je pravděpodobné, že koruna by v posledních třech letech spíše posilovala, v průměru o 2,2 % za rok (odhad dle statistik několika let před zahájením intervence).

I když Asociace exportérů intervence České národní banky (a udržování kurzu na hranici 27 korun za euro) považuje za prospěšné, upozorňuje: je nejvyšší čas zajistit se proti posílení koruny.

„Podle našeho přesvědčení je nejvyšší čas zajistit se proti posílení koruny. V posledních třech let za nás „hedgovala“ ČNB, koruna měla nejmenší volatilitu v historii, to ale skončí,“ upozorňuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Intervence ČNB budou jedním z témat diskuse aktuálního Exportního fóra Asociace exportérů.

Mezi vystupujícími je viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, ministr průmyslu Jan Mládek, šéf vývoje podvozků a agregátu Škoda Auto Martin Hrdlička či Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens ČR.

Exportní fórum se koná v Grund resortu Mladé Buky 3. a 4. 11. 2016.


Nahoru