Asociace: Export se na podzim vrátí k růstu kolem 4 procent

Tempo růstu českého exportu se po letních prázdninách vrátí k mírnému růstu, do listopadu předpovídá Index exportu meziroční růst o čtyři procenta. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Od ledna do června český vývoz v národním pojetí klesl o 0,1 procenta.

„Výhled Indexu exportu stále hlásí mírný růst i ke konci roku, což znamená, že zájem o naše výrobky v zahraničí stále je. Navíc základna pro meziroční porovnání je historicky nejvyšší,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Nepřehledná je ale podle něj situace na trhu práce, kde je nedostatek zaměstnanců hlavní brzdou dalšího růstu. Export v národním pojetí v polovině roku meziročně klesl o deset miliard korun. Automobilový průmysl, na kterém je český export závislý, se meziročně propadl už o téměř 26 miliard korun.

„Zatímco nedostatek lidí na trhu práce bude i nadále omezovat český vývoz, zahájení výroby modernizovaného modelu vozu oblíbeného nejen v Česku pomůže i za přispění meziročně slabšího kurzu koruny udržet růst exportu v kladných číslech,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Škoda Auto začala v srpnu sériově vyrábět omlazenou třetí generaci modelu Fabia.

Celý článek si můžete přečíst zde!