Ani dvouciferné zvýšení vývozu nepomohlo

Mladé Buky, 6. 10. 2017 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 5,9 mld. Kč, což v meziročním srovnání představuje pokles o 1,4 mld. Kč. Vývoz meziročně vzrostl o 4,0 % (na 273,1 mld. Kč), dovoz potom o 4,7 % (na 267,2 mld. Kč). Oproti červenci 2017 se po sezónním očištění v národním pojetí zvýšil vývoz přitom ještě výrazněji, o dvouciferných 12,7 %.

Na celkové bilanci se opět negativně projevilo především prohloubení pasiva bilance s ropou a zemním plynem o 3,4 mld. Kč. Zvýšil se také dovoz automobilů, což mělo za následek snížení přebytku v této oblasti o 1,1 mld. Kč. Naopak se zmenšil deficit v oblasti obchodu s IT technologiemi.

Čeští exportéři dál tlačí výsledky vývozu k novým rekordům v celkovém objemu, ale již teď je téměř jisté, že loňský rekord, tedy přebytková obchodní bilance ve výši 163,7 mld. Korun, nebude pokořen. Za vším je třeba hledat primárně ve vyšším dovozu minerálních paliv v důsledku vyšší ceny ropy. Postupně se také bude výrazněji projevovat ukončení intervence ČNB a postupné posilování české koruny.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že z top five zemí loňského exportu si udržuje slušnou dynamiku růstu za osm měsíců letošního roku Německo (+6,9 %), Slovensko se propadá (jako jediné) o -4,0 %, skokanem období je Polsko (+11,1 %), silně pod průměrem je Velká Británie (+1,9 %) a průměrný výsledek zaznamenává Francie (+ 4,2 %)

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů