Analytici: Za zpomalením vývozu v červnu stál pokles exportu aut

Praha 7. srpna (ČTK) – Za zpomalením tempa exportu v červnu byl hlavně pokles vývozu motorových vozidel, shodují se analytici. Export vzrostl podle dnešních údajů Českého statistického úřadu v červnu meziročně o 4,7 procenta, dovoz o 5,5 procenta. Hodnota českého vývozu se druhým měsícem drží nad 300 miliardami korun.

“Červnové výsledky sice neohromí jako excelentní data z května, i nadále však ukazují na zlepšení ekonomické situace v zahraničí a sílící domácí poptávku,\“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Podle Asociace exportérů výkon exportu se i přes řadu nepříznivých vlivů, jako je nedostatek pracovníků na trhu práce, daří držet na vysoké úrovni. \“To dokazuje meziroční porovnání prvního půlroku. Vývoz za tuto dobu stoupl o 6,1 procenta. Protichůdným trendem je ale ještě výraznější zvyšování dovozu, o 7,6 procenta, kterému exportéři nedokážou čelit,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Zbytek roku podle něj bude poznamenán výrazněji posilující korunou a pokračujícím nedostatkem pracovních sil především ve výrobě.

Celý článek si můžete přečíst zde!