Analytici: Český export dusí nedostatek pracovní síly

Hlavní brzdou českého exportu zůstává nedostatek pracovníků, v červenci byl navíc vývoz ovlivněn celozávodními dovolenými v automobilovém průmyslu. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Česká ekonomika se pohybuje na hraně svých kapacitních možností a exportní podniky tak jen těžce zvyšují svůj výstup, dodali ekonomové.

Podle dnešních čísel Českého statistického úřadu vývoz v červenci stoupl meziročně o 11,1 procenta, dovoz stoupl o 12,2 procenta. Podle ekonomů ale měl letošní červenec v porovnání s loňským o jeden pracovní den navíc. Z toho důvodu není meziroční růst exportu i dovozu velkým překvapením. Český export dusí nedostatek pracovní síly na trhu. „Poptávka ze zahraničních trhů stále roste (ačkoli pomalejším tempem), ale v naší ekonomice je jen omezené množství zdrojů. Pro mnohé velké exportující výrobce je naše země, jednoduše řečeno, malá,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Růst vývozu se tak podle něj bude v dalších měsících pohybovat jen těsně nad nulou.

Podle Asociace exportérů čísla jasně ukazují, že český export má svůj vrchol za sebou a narazil na strop. „Limitován je především nedostatkem pracovníků na trhu práce. Naopak mírně ‚na ruku‘ mu jde nečekaně oslabující koruna, jejíž kurz se pohybuje kolem 25,70 CZK/EUR,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Obchodní bilance skončila v červenci v deficitu 4,8 miliardy Kč. V deficitu skončila obchodní bilance i v loňském červenci. Podle Václava Franče z poradenské společnosti Deloitte je červencový deficit sezónním faktorem. „Kdy si řada závodů ze zpracovatelském průmyslu vzala celozávodní dovolenou, což se odrazilo na vývozu, který meziměsíčně poklesl o 0,6 procenta. V srpnu by se obchodní bilance měla opět přehoupnout do přebytku,“ uvedl Franče.

Celý článek si můžete přečíst zde!