Září přineslo výrazný obchodní přebytek ZO – přesto ale v obchodní bilanci chybí po ¾ roku téměř 10 mld. oproti minulému období

Mladé Buky, 3. 11. 2017 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v září bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 20,2 mld. Kč, což v meziročním srovnání představuje zvýšení o 0,8 mld. Kč. Vývoz meziročně vzrostl o 1,8 % (na 293,8 mld. Kč), dovoz potom o 1,6 % (na 273,6 mld. Kč).

Po slabší obchodní bilanci v červenci a srpnu jsme se konečně dočkali výraznějšího obchodního přebytku. Za ním stojí především to, že se po letních dovolených naplno rozjela výroba automobilů a jejich vývoz do Německa a eurozóny. Navíc právě eurozóna i nadále vykazuje pozitivní hospodářský vývoj, z čehož budou i nadále čeští exportéři moci těžit.

I když se neustále daří vývozcům zvyšovat objem vyvezeného zboží, přesto je přebytek obchodní bilance v národním pojetí o 9,7 mld. Kč nižší než v loňském roce. Aktuálně činí 139,3 mld. Kč. Je zatím především výrazně vyšší růst dovozu, který stoupl o 6,7 %, zatímco export “pouze“ o 5,9 %. S největší pravděpodobností se českým exportérům nepodaří toto manko v posledním kvartále umazat, a to i z důvodu vyšší investiční aktivity firem a růst dovozně náročných investic (například strojů). Stále se do vyššího dovozu také bude promítat dražší ropa.   Opomenout samozřejmě nelze ani posilující korunu, která už nyní testuje hranici 25,50 EURCZK.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů