Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Tiskové zprávy

Komentář export, Otto Daněk

Mladé Buky, 9. 3. 2023 – Podle dnes zveřejněných předběžných údajů skončila v lednu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 9,5 mld. Kč, který byl meziročně o 2,1 mld. Kč větší. Meziročně vzrostl vývoz o 12,1 % na 375,5 mld. Kč a dovoz o 11,8 % na 366,0 mld. Kč. Nutno podotknout, že letošní leden měl o jeden pracovní den víc.

Celý článek

Komentář export, Otto Daněk

Podle dnes zveřejněných předběžných údajů skončila v prosinci bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 1,2 mld. Kč, který tak byl meziročně o 15,0 mld. Kč menší. Meziročně vzrostl vývoz o 8,9 % na 346,7 mld. Kč a dovoz o 3,9 % na 348,0 mld. Kč. Nutno podotknout, že prosinec 2022 měl o jeden pracovní den víc.

Celý článek

Rekord v objemu, přesto bilance schodková

Podle dnes zveřejněných předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 25,5 mld. Kč. V loni přitom byla 3,9 mld. Kč v plusu. Meziročně vzrostl vývoz o 10,8 % na 421,6 mld. Kč a dovoz o 18,7 % na 447,1 mld. Kč.

Celý článek

ASOCIACE EXPORTÉRŮ VYHLAŠUJE 4. ROČNÍK SOUTĚŽE TOP EXPORTÉR 2022

Již 4. rokem se koná soutěž TOP EXPORTÉR, která chce především ocenit a představit příběhy českých exportních firem. „Právě vývozci jsou páteří české ekonomiky, významnou měrou přispívají k tvorbě českého HDP, zaměstnávají statisíce lidí, ale zároveň jsou nuceni překonávat čím dál větší překážky nejen na českém, ale hlavně zahraničním trhu,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Celý článek

Tisková zpráva: Prudké posilování koruny ohrožuje české exportéry

Růst dvoutýdenní reposazby má za následek prudké posilování koruny, která je tak vůči euru nejsilnější od poloviny února 2011. To působí problémy především českým exportérům, na exportu je přitom postavená stabilita celé české ekonomiky. Asociace exportérů proto varuje před následky dalšího zvyšování základní sazby, pro český export a průmysl by to totiž byla další velká rána.

Celý článek

Komentář, Otto Daněk

Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem ve výši 5,7 mld Kč. V porovnání s loňským listopadem to je o 26,3 mld. Kč horší výsledek. Meziročně vzrostl vývoz o 8,1 % na 380,4 mld. Kč a dovoz o 17,1 % na 374,7 mld. Kč.

Celý článek

Pojištění ještě přístupnější. EGAP dočasně vylepšuje exportérům podmínky

Exportní pojišťovna EGAP zpřístupňuje financování vývozu ještě většímu množství českých exportérů. U menších transakcí nebudou muset firmy vykazovat podíl zboží a služeb českého původu a u středně velkých postačí 30 namísto 50 procent. Čeští exportéři díky tomu nebudou muset věnovat tolik času propočítávání českého podílu a zbaví se velké administrativní zátěže. Nový pásmový režim platí od tohoto měsíce až do konce roku 2022.

Celý článek

Index Exportu – připravme se na dvouciferná tempa růstu

„Český export prochází aktuálně turbulentním vývojem, který není jednoduché exaktně zachytit. Na jedné straně tu máme efekt výrazně nízké srovnávací základny (v dubnu 2020 export poklesl o 37 % v meziročním srovnání a po sezónním očištění, v květnu o 23 %), který automaticky přifoukne meziroční tempa růstu vývozu, a na druhé straně poškozené dodavatelsko-odběratelské vazby v podobě prodlužování dodacích lhůt, nedostatku výrobního materiálu a s tím spojeného prudkého růstu cen,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Celý článek