INDEX EXPORTU: PO PRÁZDNINÁCH ZPĚT NAHORU

Po dramatickém propadu českého vývozu v červenci ukazuje pro další měsíce Index Exportu návrat k jednocifernému růstu. Letní rozkolísanost českého průmyslu a potažmo exportu je letos extrémní. Tento vývoj navíc sledujeme na pozadí obav z důsledků britského referenda. Ovšem německé průmyslové objednávky a předstihové indikátory z eurozóny ukazují, že i v českém průmyslu by mělo dojít ke zlepšení a tedy návratu k růstu vývozu. I nadále se jeví jako pravděpodobné, že toto tempo bude jednociferné a ke konci letošního roku bude zvolna brzdit.

„Ve zbytku roku nečekáme nikterak závratná tempa růstu exportu, ovšem to, co jsme viděli v červenci, by mělo být skutečně extrémní výjimkou z řady,“ říká investiční stratég Raiffeisenbank a.s. Michal Brožka a doplňuje: „Alespoň první dopady referenda o brexitu nejsou tak vážné, jak mohly být. Hlavním rizikem zůstává vývoj v EU, kde ovšem dochází ke zlepšování předstihových indikátorů.“

„Zprávy z trhu však na start nového roku už však nehýří optimismem.Zejména světové automobilky tvrdě přišláply brzdový pedál a toto se zcela určitě negativně projeví ve velké části českého exportu na začátku příštího roku. Navíc stále na trhu práce v ČR je neobsazených téměř 140 tis.pracovních míst, což nás limituje k dosažení ještě lepších výsledků, dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, Data k 29. 8. 2016.

 

Šetření mezi českými vývozci

Vedle Indexu Exportu provádí Raiffeisenbank a.s. ve spolupráci s Asociací exportérů šetření mezi českými vývozci. V rámci tohoto šetření vývozci odpovídali na dvě otázky „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před 3 měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující 3 měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály 0-100.

„Z výsledků zářijového průzkumu vyplývá, že vývozci současnou situaci hodnotí stejně jako před třemi měsíci (pokles na rovných 50 bodů z předchozí úrovně 51,0) a podobně v následujících třech měsících v mediánu nečekají zlepšení ani zhoršení situace (opět snížení na rovných 50 bodů z předchozí úrovně 54,0, která indikovala zlepšení),“ uvádí Michal Brožka.

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurs koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky
ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Základní informace o Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank poskytuje od roku 1993 v České republice široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele. Banka obsluhuje
klienty v síti více než 130 poboček a klientských center, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních
a podnikatelských poradců. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu, která dává práci třem tisícovkám zaměstnanců. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).
 

Základní informace o Asociaci exportérů

Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci České národní banky. Asociace spolupracuje rovněž
se špičkovými analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společností na ekonomiku České republiky.