Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Rekordní schodek zahraničního obchodu-komentář Otto Daňka, místopředsedy AE

Mladé Buky, 8. 6. 2020 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v dubnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách rekordním schodkem 26,9 mld Kč, což je oproti loňskému roku o téměř 43 mld. Kč horší výsledek. V meziročním srovnání klesl vývoz o 39,3 % na 191,4 mld. Kč, dovoz potom o 27,0 % na 218,3 mld. Kč.

Výše uvedený schodek je od roku 2005 zdaleka nejhlubší a jednoznačně jde na vrub bezprecedentní situaci, která zde vznikla s šířením nového koronaviru a přijímání opatření proti jeho šíření. V jejich rámci docházelo k odstávkám výroby, omezováním produkce nebo uzavírání firem. Lakmusovým papírkem v tomto směru je zcela jistě automobilový průmysl, který je neoddiskutovatelným tahounem českého exportu, a ve kterém došlo k úplnému zastavení výroby. Kladné saldo motorových vozidel se tak v národním pojetí meziročně propadlo o 35,7 mld. Kč, z čehož vývoz klesl o 69,8 mld. Kč a dovoz o 34,1 mld. Kč. Mírnou korekci vysokého schodku zahraničního obchodu zajistily extrémně nízké ceny ropy. Díky tomu se snížil deficit s touto komoditou snížil meziročně o 6,5 mld. Kč.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první celý měsíc, ve kterém se projevily dopady covid-19, byla podrobena porovnání i data z přeshraničního exportu, která potvrdila, že výpadek českého průmyslu, potažmo exportu nemá v dějinách samostatné České republiky obdoby. Export se propadl o 133 mld. Kč (-34 %), bilance ZO o 49 mld. Kč, čímž skončila v debetu téměř 9 mld. Kč, export do EU v korunách se propadl o 119 mld. Kč

(-36 %), export do EU v eurech se propadl o 5 mld. EUR (-40 %) – zde exportérům trochu pomohla slabší koruna, export do SRN zaznamenal meziroční výpadek 45 mld. Kč (-35 %) a export osobních aut propadl o 38 mld. Kč ( -83 %). Jen pro zajímavost ještě uvedu výsledky „tichého“ tahouna našeho exportu, kterým je elektrotechnický průmysl. I on zaznamenal těžké rány. Tato komodita vyvezla zboží v hodnotě přesahující 96 mld. Kč, čímž se meziročně propadla o 19 mld. Kč (- 17 %).

Celý komentář si můžete přečíst ZDE


Nahoru