Po delší době export rostl rychleji než import

Mladé Buky, 9. 1. 2019 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 20,2 mld. Kč, což představuje meziroční růst o 8,9 mld. Kč. V meziročním srovnání vzrostl v listopadu vývoz o výrazných 9,7 % na 347,7 mld. Kč, dovoz tentokrát byl „slabší“, když stoupl „jen“ o 7,1 % na 327,5 mld. Kč.

Čeští exportéři i nadále směřují k rekordu, co se týče celkového objemu vývozu za rok 2018. Do skládanky chybí už jen prosincová čísla, ale i tam očekáváme meziroční růst, takže celkový objem exportu za rok 2018 by měl překročit 3,6 bil. korun. Jistě tomu pomohl i velmi dobrý listopad, kde se po delší době podařilo českým vývozcům překonat import a pomohl tomu i jeden pracovní den navíc. Až netypicky „vyskočil“ v tomto měsíci vývoz automobilů, a to o 9,8 mld. (vzrůst o 11,8 mld. Kč), což je důsledkem rozprodávání nově homologovaných automobilů po aféře dieselgate.

Českým exportérům se i navzdory některým německým ukazatelům (jako je pokles exportních zakázek) daří dále zvyšovat, byť mírně, objem exportovaného zboží na tento klíčový trh. Meziročně došlo k nárůstu o 4,8 % a celkově jsme vyvezli k našemu západnímu sousedovi v prvních jedenácti měsících loňského roku zboží v objemu přes 1 bilion korun. Oproti loňskému roku to je nárůst o 17 mld. Kč.

Nepředpokládáme, že by prosinec měl nějak zásadně vybočit například výrazným meziročním propadem exportu, proto očekáváme celkový rekordní objem v roce 2018, nicméně bilance zůstane za čísly loňského roku. Exportéři i v prosinci mohli profitovat z poměrně slabé koruny, což jim i nadále hrálo do karet.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů