Nižší saldo i přes růst exportu

Mladé Buky, 9. 10. 2018 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 2,3 mld. Kč, což představuje meziroční pokles o 2,6 mld. Kč. V meziročním srovnání vzrostl v srpnu vývoz o 4,4 % na 288,5 mld. Kč a dovoz o 5,5 % na 286,2 mld. Kč.

Českým exportérům se dařilo i v horkém srpnu. Dokázali vyvézt meziročně více než ve stejném měsíci loňského roku. Přesto to nestačilo na růst obchodního salda a to především díky většímu dovozu. Za ním stojí silnější domácí poptávka a také cena ropy, která se dostává na několikaletá maxima. Za slabší obchodní bilancí stojí také srpnový pokles produkce automobilů a pomalejší růst průmyslové produkce. I přesto se dařilo českým vývozcům posílit své pozice na evropských trzích: Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v srpnu přebytkem 49,1 mld. Kč a byla tak meziročně o 3,9 mld. Kč vyšší.

Celkový přebytek obchodní bilance za tento rok se přehoupl sice přes 100 mld. Kč, ale stále výrazněji zaostává za loňským rokem. Rozdíl se navíc prohlubuje a činí již 27,0 mld. Kč. To je propad, který se s největší pravděpodobností odmazat již nepovede.

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů