Asociace exportérů: Exportéři jsou na posílení koruny připraveni

Konec kurzového závazku, který dnes oznámila Česká národní banka, není pro exportéry žádným překvapením. „Čeští vývozci tento krok ČNB očekávali a většina z nich se na předpokládané posílení koruny dobře připravila,“ řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Mnozí exportéři se podle Grunda rozhodli zajistit proti výkyvům kurzu až na dobu tří let. „Jsem přesvědčen, že uvolnění kurzu koruny tak nebude mít v krátkodobém či střednědobém horizontu žádný zásadní vliv na výši českého exportu,“ dodal Grund.

Kurzový závazek ČNB během uplynulých více než tří let znamenal významnou podporu pro český export. Pozitivní dopady kurzové politiky národní banky ale pocítila celá česká ekonomika – i vzhledem k tomu, že se vývoz podílí 87 procenty na hrubém domácím produktu České republiky.

Z hlediska exportérů byly poslední roky velmi významným obdobím v jejich podnikání, kdy mohli využít několika pozitivních faktorů současně. Vedle měnové politiky ČNB, která znemožnila posilování české měny pod úroveň 27 korun za euro, čeští vývozci profitovali z velmi nízkých úroků u bankovních úvěrů a využívali řady dotací při nákupu moderních technologií. Právě také díky tomu se mnozí exportéři mohli lépe připravit na nynější prolomení kurzového závazku.

„České firmy by si nyní měly vyhodnotit, jak se na jejich podnikání odrazily mimořádné podmínky posledních let a vyvodit z toho závěry pro další období. Jde o to, aby podnikatelé a manažeři zajistili další dlouhodobý rozvoj svých firem v situaci, která už v některých ohledech nemusí být tak příznivá,“ zdůraznil Jiří Grund.

Jiří Grund, předseda Asociace exportérů