Už 20 let hájíme zájmy českých exportérů

  • Našimi členy jsou velké exportní korporace i malé a střední firmy
  • S předními experty predikujeme každý měsíc vývoj exportu ČR
  • Pravidelně pořádáme prestižní Exportní fóra, setkání úspěšných exportérů se zástupci státních institucí
  • Exportní fóra – místo pro výměnu názorů a informací mezi exportéry a bankovním sektorem

Aktuální informace

Rekord v objemu, přesto bilance schodková

Podle dnes zveřejněných předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 25,5 mld. Kč. V loni přitom byla 3,9 mld. Kč v plusu. Meziročně vzrostl vývoz o 10,8 % na 421,6 mld. Kč a dovoz o 18,7 % na 447,1 mld. Kč.

Celý článek

Index Exportu – Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

Hodnota vývozů se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 % popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen, jež byly meziročně vyšší o 15,6 %. Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku a přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 % na 0,3 %. Ovšem výkyvy během letních měsíců historicky nejsou neobvyklé.

Celý článek

ASOCIACE EXPORTÉRŮ VYHLAŠUJE 4. ROČNÍK SOUTĚŽE TOP EXPORTÉR 2022

Již 4. rokem se koná soutěž TOP EXPORTÉR, která chce především ocenit a představit příběhy českých exportních firem. „Právě vývozci jsou páteří české ekonomiky, významnou měrou přispívají k tvorbě českého HDP, zaměstnávají statisíce lidí, ale zároveň jsou nuceni překonávat čím dál větší překážky nejen na českém, ale hlavně zahraničním trhu,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Celý článek

Komentář export, Otto Daněk

Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v prosinci 2021 bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách schodkem ve výši 15,0 mld Kč. V porovnání s loňským prosincem to je o 30,9 mld. Kč horší výsledek. Meziročně vzrostl vývoz o 8,2 % na 316,2 mld. Kč a dovoz o velmi výrazných 19,9 % na 331,2 mld. Kč.

Celý článek

Tisková zpráva: Prudké posilování koruny ohrožuje české exportéry

Růst dvoutýdenní reposazby má za následek prudké posilování koruny, která je tak vůči euru nejsilnější od poloviny února 2011. To působí problémy především českým exportérům, na exportu je přitom postavená stabilita celé české ekonomiky. Asociace exportérů proto varuje před následky dalšího zvyšování základní sazby, pro český export a průmysl by to totiž byla další velká rána.

Celý článek

Index Exportu – vysoká srovnávací základna stlačí dynamiku vývozů dolů

Závěr roku přinesl několik příznivých zpráv. Zádrhely ve výrobě a vývozu automobilů se zdají mít to nejhorší za sebou a objem nových zakázek v průmyslu znovu roste. Dle prosincového šetření mezi nákupními manažery se opět zvyšuje poptávka a zároveň alespoň zčásti ustoupily i problémy v dodavatelských řetězcích. To v souhrnu vnáší optimismus pro vývoj exportu v nejbližších měsících.

Celý článek